Kontrast:

 Szczepimy przeciwko rakowi szyjki macicy (HPV) !

HPV

Co to jest HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV jest czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn.
Wyróżnia się 150 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce onkogenne i o małym ryzyku onkogennym.
W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji zmian, zakażenia HPV mogą przebiegać pod postacią:

• łagodnych zmian naskórka (brodawki, brodawczaki);
• łagodnych zmian nabłonka wielowarstwowego błon śluzowych (brodawki i brodawczaki narządów płciowych, kłykciny kończyste);
• przednowotworowych zmian okolic narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy, odbytu) ;
• nowotworowych zmian szyjki macicy i odbytu.

Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową, do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.
Okres wylęgania wynosi od 1 do 6 miesięcy. Okres zakaźności dotyczy czasu utrzymywania się zmian chorobowych.


 Jakie są objawy zakażenia HPV?

  Objawy:
  • brodawki stóp, brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki młodzieńcze krtani;
  • brodawki w okolicach narządów płciowych oraz odbytu tzw. kłykciny kończyste;
  • zmiany przednowotworowe żeńskich narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy);
  • rak szyjki macicy.

 

Powikłania:
Wśród 1 000 000 kobiet zakażonych typem HPV wysoce onkogennym, u 8 000 kobiet dochodzi do rozwoju raka, a u 1600 kobiet rozwija się inwazyjna postać raka.
Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50%.


W jaki sposób wirus powoduje powstanie raka szyjki macicy?

45

Typy HPV 6 i HPV 11 (wirusy o małym ryzyku onkogennym) odpowiedzialne są za ponad 90% przypadków brodawek płciowych i brodawek okolic odbytu (tzw. kłykciny kończyste) oraz dużej części zmian brodawczakowatych w jamie ustnej.

 HPV wywołują zmiany w komórkach nabłonka wielowarstwowego płaskiego szyjki macicy.  Przewlekłe zakażenie wysoce onkogennymi typami HPV prowadzi do śródbłonkowej neoplazji szyjki macicy CIN i w konsekwencji rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy.
Trzy najczęściej występujące typy HPV-16, HPV-18 i HPV-45 wysoce onkogenne są odpowiedzialne za 75% przypadków raka płaskonabłonkowego szyjki macicy, 90% przypadków raka gruczołowego szyjki macicy i większość przypadków zmian przednowotworowych w postaci śródbłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN2 oraz CIN3). Typy HPV-16 i HPV-18 są odpowiedzialne za 80% przypadków raka płaskonabłonkowego sromu i pochwy oraz ponad 90% przypadków raka odbytu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała typy HPV-16 i HPV-18 za czynnik rakotwórczy dla człowieka.


  RAK pla1

 

Cytologia i szczepienie HPV, czyli jak zapobiec zachorowaniu.

Szczepienie ochronne przeciwko HPV jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze genitalne typy wirusa, odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) twierdzi, że najlepiej szczepić dziewczynki w okresie dojrzewania, które nie rozpoczęły współżycia. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV zaleciło rutynowe podawanie szczepionki dziewczętom w wieku 12-15 lat. Zalecane jest też szczepienie dziewcząt i kobiet w wieku 16-25/26 lat, które nie były szczepione. Jeśli chodzi o kobiety w wieku 19-26 lat oraz starsze, które prawdopodobnie miały już kontakt z HPV, to decyzja powinna być podjęta indywidualnie, po rozmowie z ginekologiem.

Bardzo ważna jest świadomość, że zaszczepienie na pewno nie zwalnia z konieczności przeprowadzania cytologii.

Szczepionka w połączeniu z cytologią może skutecznie ochronić przed tym typem nowotworu, na który naprawdę kobiety nie muszą już dziś umierać.

Papillomavirus humain HPV

Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymanedrogą rekombinacji genetycznej. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. 


Koszalin wspiera politykę przeciwnowotworową w Polsce.

Prezydent Koszalina zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, odpowiedzialnemu za powstanie raka szyjki macicy. Szczepieniem objęte są dziewczynki w wieku 12 i 13 lat (rocznik 2007 i 2008), zamieszkałe i na stałe zameldowane na terenie Koszalina oraz dziewczynki przebywające w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo – wychowawczych na terenie Miasta Koszalina. Koszt podania cyklu dwóch dawek szczepionki, poprzedzonych kwalifikacyjnymi badaniami lekarskimi, zostanie w całości sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Koszalina.

Gmina Miasto Koszalin zaprasza do udziału w programie polityki zdrowotnej w 2021r. pn.: „Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV na lata 2021-2025”


 

 

SP ZOZ MSWiA w Koszalinie realizatorem programu.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Koszalinie zaprasza wszystkie chętne dziewczynki 

w wieku  13 lat (rocznik 2007) na szczepienia do gabinetu Punktu Szczepień (czerwony budynek ”A” parter) ul. Szpitalna 2, Koszalin.

Na szczepienie należy umówić się osobiście w Rejestracji Dziecięcej (czerwony budynek „A” parter), telefonicznie pod numerem 94 3471613 w godz.8-14 od poniedziałku do piątku, lub także wysyłając email na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na szczepienie rodzic/opiekun prawny dziecka zabiera wypełniony formularz zgody.

Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach. Druga dawka podana zostanie najwcześniej 5 miesięcy po pierwszej.

O możliwości zaszczepienia decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszystkim dziewczętom powyżej 13 roku życia i zainteresowanym kobietom polecamy odpłatne szczepienie.

Kierując się zasadą, że dojrzałe decyzje mogą ochronić młode życie zachęcamy do zapoznania z tematem i możliwością skorzystania ze szczepienia !

Zapraszamy!

 

Linki do stron o tematyce HPV:

HPV - Szczepienia.Info (pzh.gov.pl)

HPV – dlaczego warto szczepić? – Doktorek Radzi

Szczepienia HPV - prawdy i mity | Aktualności | ZaszczepSięWiedzą.pl (zaszczepsiewiedza.pl)

Szczepienie przeciw HPV | Aktualności | ZaszczepSięWiedzą.pl (zaszczepsiewiedza.pl)

Bezpieczeństwo szczepionek przeciw wirusowi HPV | Aktualności | ZaszczepSięWiedzą.pl (zaszczepsiewiedza.pl)

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV | Aktualności | ZaszczepSięWiedzą.pl (zaszczepsiewiedza.pl)

Szczepienia przeciwko HPV - za czy przeciw ? | Aktualności | ZaszczepSięWiedzą.pl (zaszczepsiewiedza.pl)

Strona głowna (pierwszykrok.edu.pl)

Linki do nagrań o tematyce HPV:

(1) Spot kampanii dot. profilaktyki zakażeń HPV 2015 - YouTube

(1) Wirus, który wywołuje raka? HPV - YouTube

Wybierz Życie Pierwszy Krok - YouTube