Kontrast:

telefon

Rejestracja

Koszalin:

ul. Szpitalna 2

Kierownik laboratorium:

94 347-16-32

Laboratorium:

94 347-16-33

Wyniki laboratoryjne:

https://wyniki.poliklinika.koszalin.pl/

LABORATORIUM JEST CZYNNE

Zapraszamy do naszego Laboratorium

Pragniemy poinformować, że w ciągu ostatniego roku, laboratorium przeszło wielką przemianę wizualną i technologiczną.

Wszystkie nasze aparaty do wykonywania badań są wymienione na sprzęt najwyższej klasy, którymi mogą pochwalić się tylko najlepsze laboratoria w kraju i na świecie.

BIOCHEMIA - Integra 400 plus – Roche

IMMUNOCHEMIA - 2x Cobas e411 – Roche

Vidas – Biomerieux

Borrelia W-B – Euroimmun

Testy alergiczne firmy EMMA – Polycheck

HEMATOLOGIA - Sysmex XN 550

ANALITYKA OGÓLNA – Clinitek Advantus -Siemens

Dodatkowo został zakupiony nowy mikroskop Olympus CX33 i wirówka Eppendorf.

Wszystko dla uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników badań.

Ponadto Laboratorium uczestniczy w wielu międzynarodowych kontrolach jakości badań potwierdzonych certyfikatami uczestnictwa:

 • Centralny Ośrodek Jakości Badań w Łodzi.
 • Randox Laboratoria, Wielka Brytania
 • LabQuality LTD. Finlandia
 • SNCS IQAS, Sysmex Niemcy

Z myślą o naszych pacjentach z trudnościami w pobieraniu krwi, został zakupiony, wizualizator żył. W sytuacjach gdy żyły są słabo widoczne, podświetlenie skóry specjalną lampą umożliwia szyblie pobranie krwi.

Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej wykonuje badania z zakresu:

 • Hematologii
 • Koagulologii
 • Diagnostyka schorzeń narządowych
 • Zakażeń wirusowych.
 • Markerów nowotworowych
 • Endokrynologii

 Aparat do wizualizacji naczyń krwionośnych - zobacz

49 male

--------------------------------------------------------------------------------------------

W skład badania "Jonogram" wchodzi: badanie poziomu sodu, potasu i chlorków.

NOWE BADANIA: 

Ca 72-4 – CENA – 50 ZŁ

Marker nowotworowy przewodu pokarmowego (głównie żołądka) oraz jajnika.

Jest przydatny w diagnozowaniu, prognozowaniu i monitorowaniu postępu choroby. W przypadku podejrzenia raka żołądka warto wykonać Ca 72-4 z CEA,

przy raku trzustki Ca 72-4 i Ca 19-9, a przy raku jajnika z Ca 125.

Cyfra 21-1 - CENA – 45 ZŁ

Marker wykonywany w kierunku niedrobnokomórkowego raka płuc i pęcherza moczowego.

Białko S-100 - CENA – 55 ZŁ

Białko wykonywane w kierunku nerwiaka, nerwiakowłokniaka i przy uszkodzeniach mózgu.

Służy do monitorowania i prognozowania postępu czerniaka. W IV stadium choroby osiąga czułość do 80%.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla wszystkich grup zainteresowanych wykonaniem badań istnieje możliwość zorganizowania pobrania krwi na terenie zakładu pracy (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym).

Laboratorium wykonuje również badania w kierunku boreliozy.

Alergia - dokuczliwy problem  

Laboratorium SP ZOZ MSW w Koszalinie wzbogaciło swoją ofertę dla osób poszukujących przyczyny dokuczliwych objawów uczulenia - nadwrażliwości na różne nieszkodliwe substancje np. kurz, pyłki roślinne, składniki pokarmowe itp.

Oprócz nadal dostępnego testu pediatrycznego f. EUROIMMUN Polska sp.z o.o. proponujemy wybór pośród testów f. POLYCHECK:

1. 10-parametrowe                          po 100,00 zł
2. 20-parametrowe                          po 150,00 zł
3. 30-parametrowy                          za 190,00 zł
4. 5-parametrowe – mleko               po 85,00 zł
5. 5-parametrowe – jady owadów     po 85,00 zł

Odbiór wyników możliwy już następnego dnia.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz.  700 – 1500 w soboty w godz. 800 – 1100

 

Nowości w ofercie Laboratorium

Zapraszamy do zapoznania się z podanymi informacjami

1. HE4 marker nowotworowy - posiada największą czułość wykrywania raka jajnika, szczególnie w I stadium choroby, w jego wczesnym etapie bezobjawowym. Ca 125 i HE4 oznaczane razem wykazują największą czułość 74,6% przy swoistości 95% Podwyższone stężenie HE4 w surowicy przy prawidłowym Ca125 sugeruje obecność raka jajnika lub raka innego typu, np. raka trzonu macicy. Wynik zastosowania połączenia tych 2 markerów jest dokładniejszym czynnikiem predykcyjnym niż w wypadku zastosowania każdego z nich osobno. Algorytm ROMA służy do oceny prawdopodobieństwa obecności nowotworu złośliwego u kobiet z guzami przydatków. W algorytmie brane są pod uwagę wyniki oznaczeń HE4 i Ca 125 oraz status menopauzalny pacjentki.

2. Kalprotektyna - białko – swoisty marker stanu zapalnego jelit – oznaczane w kale. Wykorzystywana do różnicowania chorób organicznych: ChLC i WZJG (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz zaburzeń funkcjonalnych – zespół jelita drażliwego. W odróżnieniu od standardowych wykładników stanu zapalnego jak: OB czy CRP wskazuje na lokalnie toczący się proces. Uważa się, że oznaczanie kalprotektyny w kale może być przydatne w badaniach przesiewowych umożliwiających wstępną selekcję pacjentów do badań endoskopowych. Prawidłowy wynik badania pozwala wykluczyć ChLC iWZJG.

3. Insulina – wraz z oznaczeniem glukozy na czczo stanowią najprostszy sposób na ocenę insulinooporności - zaburzenia homeostazy glukozy, polegające na zmniejszeniu wrażliwości mięśni, tkanki tłuszczowej, wątroby oraz innych tkanek organizmu na insulinę. Jest jedną z przyczyn cukrzycy typu 2, cukrzycy ciążowej, zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, pojawia się też w przebiegu cukrzycy typu 1. Na podstawie tych 2 parametrów oblicza się współczynniki HOMA lub QUICKI. Wartość HOMA-IR u osób zdrowych w wieku poniżej 35 lat i przy prawidłowej należnej masie ciała wynosi ok.1

4. Witamina D – niezbędny regulator gospodarki wapniowo-fosforanowej, warunkujący prawidłowe działanie układów: kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz immunologicznego. Niepożądane efekty niedoboru wit.D objawiają się np.:

 • skłonnością do banalnych infekcji
 • poważnymi chorobami z autoagresji – stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1
 • zwiększoną częstością zachorowań na nowotwory złośliwe – raka piersi, jelita grubego, prostaty, nerek
 • zaburzeniami gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej prowadzącymi m.in. do cukrzycy typu 2 i innych zaburzeń metabolicznych
 • zwiększoną częstością zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego jak zawał serca i udar mózgu

5. Parathormon – PTH - hormon przytarczyc odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jest „głównym strażnikiem” poz. wapnia, który dążąc do jego zachowania nie tylko (pośrednio) zwiększa wchłanianie, ale może doprowadzić do destrukcji kości. Wapń to nie tylko składnik kości, pełni również kluczową funkcję sygnalizacyjną uczestnicząc np. w kaskadzie krzepnięcia krwi czy skurczu włókna mięśniowego. Dlatego zachowanie prawidłowego poziomu wapnia jest kwestią „ważniejszą” i dla niej organizm poświęca kości.
Nadczynność przytarczyc – podwyższony poziom PTH – powoduje odwapnienie kości, wzrost poziomu wapnia i szereg związanych z tym zaburzeń.
Niedoczynność przytarczyc – niedobór PTH – powoduje spadek Poziomu wapnia i wzrost poziomu fosforanów, co objawia się dokuczliwymi skurczami mięśni i (paradoksalnie) powstawaniem złogów wapniowo-fosforanowymi.
Niewydolność nerek - wiąże się z zaburzeniami wydalania fosforanów i aktywacji wit. D. To z kolei powoduje wzrost poziomu PTH i destrukcję kości. Osteomalacja spowodowana niedoborem wit. D jest powszechną myloną z inną chorobą kości – osteoporozą.

 

Lekarze alarmują

Powszechny niedobór witaminy D, za dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach!

Witamina D chroni przed nowotworami, osteoporozą, wspiera nas w walce z bakteriami i wirusami grypy – to tylko niektóre korzyści płynące z przyjmowania wit.D.